egy esszé dolgozat...
2011.10.12. 20:18
Shakespeare drámája, a Rómeó és Júlia konfliktusa a fiatalok szerelméből származik. Ebben a korban nagyon erős családi hagyományok, kötöttségek és erkölcsök szabályozták az életüket. A műben még fokozza a hangulatot a két család örökös viszálya, a vendetta. Ez okozza végül a katasztrófát.
A mai világban már nincsenek olyan erős törvények és szokások, mint a 16-17.században. Gondoljunk például a középkorra. A mű humanista alakja Júlia nem hisz a középkor erkölcsiségében. Ebben a korban. a családokban hierarchikus rendszer volt. Az apa családfőként szinte tulajdonaként tekintett a család tagjaira. Ő döntötte el önkényes elhatározás alapján, hogy kihez adja hozzá a lányát. Ezáltal az a bonyodalom, ami a műben kialakult a mai világban elég valószínűtlen. Már nem számít a származás és a név.
De mégis nagyon sok hírt hallani olyan esetekről, hogy fiatalok öngyilkosságot követtek el szerelmi bánatból. Ezek a pszichés problémák is származhatnak a szülőktől. Ha valakit tiltanak, esetleg elzárnak attól, akit szeret, mert nem tudják elfogadni azt amilyen a másik ember. (stílusra,kinézetre..stb) Ez is válthat ki olyan reakciót az emberekből, mint a műben Rómeóból és Júliából. Sokakat ilyenkor csak a szökés gondolata foglalkoztat, viszont mikor a helyzet kezd súlyosabbá válni és már a szülők sem tudják megőrizni az önkontrolljukat, nagyon sok tinédzserben felmerül a halál gondolata. Bár úgy gondolom, hogy a legtöbb ilyen fiatal szívű lány és fiú nincsen tisztában magával a halál fogalmával. Annyira könnyedén veszik…
Gyakran találkozni olyan esettel is, mikor csak sanyargatják magukat a túlzott szülői „szigor” miatt. Ők először csak próbálják felhívni a szüleik figyelmét arra, hogy ha tiltják őket egymástól azzal hibát követnek el. De ez sosem célravezető. Sokkal többet jelentene, ha leülnének és megbeszélnék a problémát a családjukkal. Elvégre ők is csak emberek.
Ezek után kijelenthetjük, hogy a mai XXI. Századi világunkban is vannak, olyan alternatívái a tiltott szerelemnek mely által megvalósulhat a műben megfogalmazott tragédia.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek